Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
SharePoint

Federovane Prihlasovani

Zavedení federovaného přihlašování na web firmy MathWorks

 

V prosinci 2020 byla na Univerzitě obrany změněna metoda přihlašování na web firmy Mathworks za účelem stažení instalačních souborů programu Matlab pro individuální instalace produktu.

1. Dřívější stav – ověření uživatele na základě názvu účtu

Dříve stačilo založit si u firmy Mathworks účet s názvem totožným s e-mailovou adresou uživatele v univerzitním informačním systému. Pokud byla splněna podmínka, že v názvu účtu je textový řetězec @unob.cz, byla na tento účet automaticky přidělena celoškolská licence Matlab pro Univerzitu obrany (tzv. Campus-Wide licence) a tím bylo umožněno stahování produktů Matlab a jejich aktivace.

2. Nový stav – federované přihlašování

Od 8. 12. 2020 bylo zavedeno přihlašování s pomocí federační služby eduGAIN (systém Shibboleth), čímž došlo k podstatnému zvýšení  zabezpečení účtů u firmy MathWorks.

I v tomto případě musí mít uživatel založený osobní účet u firmy MathWorks s názvem totožným s e-mailovou adresou uživatele v univerzitním informačním systému. Na rozdíl od dřívějška však na tento účet není automaticky přidělena Campus-Wide licence. Tedy pokud se uživatel přihlásí na web firmy MathWorks na svůj účet běžným způsobem (připojením na www.mathworks.com a přihlášením přes volbu „Sign In"), licence Campus-Wide se mu nepřidělí, takže následně žádné instalační soubory stahovat nemůže.

Aby uživatel získal licenci, musí se přihlásit přes tzv. portál Matlab pro Univerzitu obrany na adrese:

https://www.mathworks.com/academia/tah-portal/unob-31534564.html

Po kliknutí na „Sign in to get started" je uživatel přesměrován na webovou stránku pro přihlášení do systému eduGAIN na serveru idp.unob.cz (server pro autentizaci uživatele provozovaný na Univerzitě obrany). Zde uživatel uvede svoje přihlašovací údaje do informačního systému Univerzity obrany.

Upozornění:

Je třeba uvést přihlašovací jméno ve tvaru „název_účtu@unob.cz".
Např. jestliže uživatel Karel Novák má na Univerzitě obrany název účtu „novakk10" a e-mailovou adresu „karel.novak5@unob.cz", uvede se „novakk10@unob.cz", nikoliv „karel.novak5@unob.cz".
Název účtu ve tvaru „karel.novak5@unob.cz" musí mít uživatel u firmy MathWorks.

Po úspěšném ověření na serveru idp.unob.cz je uživatel přesměrován zpět na server firmy MathWorks a zde je vyzván k dalšímu přihlášení, tentokrát na účet u firmy MathWorks. Název účtu (ve tvaru e-mailové adresy uživatele) je už na webové stránce předepsán – stačí doplnit heslo.

Po druhém ověření se uživatel dostane na web firmy MathWorks a k jeho účtu se připojí individuální licence Campus-Wide pro Univerzitu obrany. Následně pak může stahovat instalační soubory produktu a aktivovat si instalaci produktu na svém počítači.

Licence zůstává připojena k účtu po dobu platnosti zakoupené licence Campus-Wide, tedy 1 rok. Po obnovení licence další rok se uživatel musí opět přihlásit přes portál Matlab, aby se licence znovu připojila k jeho účtu.

3. Praktické doporučení

Uživatel by si měl vždy nejprve založit osobní účet u firmy MathWorks tak, že se připojí na webovou stránku www.mathworks.com a klikne na volbu pro přihlášení (v pravém horním rohu). Jelikož účet v této fázi ještě nemá, klikne na volbu pro vytvoření účtu (No account? Create one!).

Je třeba zadat název účtu ve tvaru e-mailové adresy v informačním systému UO a příslušné heslo (mělo by být jiné, než je v univerzitním informačním systému). Heslo si uživatel dobře poznačí.

Pak je vhodné se odhlásit a pokusit se znovu přihlásit, aby se ověřilo, že přihlášení na účet skutečně funguje.

Teprve po založení fungujícího osobního účtu u firmy MathWorks přejde uživatel na portál Matlab pro Univerzitu obrany a provede dvojí přihlášení (na serveru idp.unob.cz a na webu firmy MathWorks), jak bylo výše popsáno.